The Indiana Citizen

The Crossroads of Civic Engagement

Am I registered to vote?

Being an Indiana Citizen starts with registering to vote. Register here or confirm registration.

The Indiana Citizen’s guide to your elected officials

For as momentous as the presidential election of 2020 became, the top of the ballot was only the beginning of the story. In Indiana’s congressional delegation, two of the nine seats changed hands. And in the Indiana General Assembly, a total of 16 — more than 10 percent of the entire legislature, along with the Indiana attorney general’s office.

You can browse our officeholder directory, organized by office and district number, to catch up on who emerged from the 2020 elections at the congressional and state level in Indiana. The profiles were compiled as campaign profiles in 2020 by The Indiana Citizen’s team of Indiana journalists, and — along with profiles to come of those officeholders who weren’t on the ballot last year — will be updated regularly through this year’s redistricting process as district lines are redrawn and other events warrant.

And soon, you’ll be able to personalize your browsing with our “Who Represents Me” tool, allowing you to enter your home address to narrow down the directory to those elected officials who represent you at the national, state and local levels.

***

U.S. SENATE

Todd Young (R)

Mike Braun (R)

U.S. CONGRESS

  1. Frank Mrvan (D)
  2. Jackie Walorski (R)
  3. Jim Banks (R)
  4. James Baird (R)
  5. Victoria Spartz (R)
  6. Greg Pence (R)
  7. Andre Carson (D)
  8. Larry Bucshon (R)
  9. Trey Hollingsworth (R)

GOVERNOR

Eric Holcomb (R)

LIEUTENANT GOVERNOR

Suzanne Crouch (R)

SECRETARY OF STATE

Holli Sullivan (R)

ATTORNEY GENERAL

Todd Rokita (R)

AUDITOR

Tera Klutz (R)

TREASURER

Kelly Mitchell (R)

INDIANA SENATE

  1. Frank Mrvan  (D-Hammond)
  2. Lonnie Randolph (D-East Chicago)
  3. Eddie Melton (D-Gary, Minority Floor Leader)
  4. Karen Tallian (D-Portage)
  5. Ed Charbonneau (R-Valparaiso)
  6. Rick Niemeyer (R-Lowell)
  7. Brian Buchanan (R-Lebanon)
  8. Michael Bohacek (R-Michigan City)
  9. Ryan Mishler (R-Bremen, Appropriations Committee Chair)
  10. David Niezgodski (D-South Bend)
  11. Linda Rogers (R-Granger)
  12. Blake Doriot (R-Goshen)
  13. Susan Glick (R-LaGrange, Assistant President Pro Tempore)
  14. Dennis Kruse (R-Auburn)
  15. Liz Brown (R-Fort Wayne)
  16. Justin Busch (R-Fort Wayne)
  17. Andy Zay (R-Huntington)
  18. Stacey Donato (R-Logansport)
  19. Travis Holdman (R-Markle, Majority Caucus Chair)
  20. Scott Baldwin (R-Noblesville)
  21. James Buck (R-Kokomo)
  22. Ron Alting (R-Lafayette)
  23. Phil Boots (R-Crawfordsville)
  24. John Crane (R-Avon)
  25. Tim Lanane (D-Anderson)
  26. Mike Gaskill (R-Pendleton)
  27. Jeff Raatz (R-Richmond, Education Committee Chairman)
  28. Michael Crider (R-Greenfield)
  29. J.D. Ford (D-Indianapolis, Minority Caucus Chair)
  30. Fady Qaddoura (D-Indianapolis)
  31. Kyle Walker (R-Indianapolis)
  32. Aaron Freeman (R-Indianapolis)
  33. Greg Taylor (D-Indianapolis, Minority Leader)
  34. Jean Breaux (D-Indianapolis)
  35. R. Michael Young (R-Indianapolis)
  36. Jack Sandlin (R-Indianapolis)
  37. Rodric Bray (R-Martinsville, President Pro Tempore)
  38. Jon Ford (R-Terre Haute)
  39. Eric Bassler (R-Washington)
  40. Shelli Yoder (D-Bloomington)
  41. Greg Walker (R-Columbus)
  42. Jean Leising (R-Oldenburg)
  43. Clyde “Chip” Perfect (R-Lawrenceburg)
  44. Eric Koch (R-Bedford)
  45. Chris Garten (R-Charlestown)
  46. Ron Grooms (R-Jeffersonville)
  47. Erin Houchin (R-Salem)
  48. Mark Messmer (R-Jasper, Majority Floor Leader)
  49. Jim Tomes (R-Wadesville)
  50. Vaneta Becker (R-Evansville)

INDIANA HOUSE

  1. Carolyn Jackson (D-Hammond)
  2. Earl Harris Jr. (D-East Chicago)
  3. Ragen Hatcher (D-Gary)
  4. Ed Soliday (R-Valparaiso)
  5. Dale DeVon (R-Granger)
  6. Maureen Bauer (D-South Bend)
  7. Jake Teshka (R-South Bend)
  8. Ryan Dvorak (D-South Bend)
  9. Patricia Boy (D-Michigan City)
  10. Charles Moseley (D-Portage)
  11. Michael Aylesworth (R-Hebron)
  12. Michael Andrade (D-Munster)
  13. Sharon Negele (R-Attica, Deputy Speaker Pro Tempore)
  14. Vernon Smith (D-Gary)
  15. Harold Slager (R-Schererville)
  16. Douglas Gutwein (R-Francesville)
  17. Jack Jordan (R-Bremen)
  18. Craig Snow (R-Warsaw)
  19. Julie Olthoff (R-Crown Point)
  20. Jim Pressel (R-Rolling Prairie)
  21. Timothy Wesco (R-Osceola)
  22. Curt Nisly (R-Milford)
  23. Ethan Manning (R-Logansport)
  24. Donna Schaibley (R-Carmel)
  25. Donald Lehe (R-Brookston)
  26. Chris Campbell (D-West Lafayette)
  27. Sheila Klinker (D-Lafayette)
  28. Jeffrey Thompson (R-Lizton)
  29. Chuck Goodrich (R-Noblesville)
  30. Mike Karickhoff (R-Kokomo, Speaker Pro Tempore)
  31. Ann Vermilion (R-Marion)
  32. Anthony Cook (R-Cicero)
  33. J.D. Prescott (R-Union City)
  34. Sue Errington (D-Muncie)
  35. Elizabeth Rowray (R-Yorktown)
  36. Terri Austin (D-Anderson, Minority Caucus Chair)
  37. Todd Huston (R-Fishers, Speaker of the House)
  38. Heath VanNatter (R-Kokomo)
  39. Jerry Torr (R-Carmel)
  40. Gregory Steuerwald (R-Danville, Majority Caucus Chair)
  41. Timothy Brown (R-Crawfordsville, Ways and Means Committee Chairman)
  42. Alan Morrison (R-Brazil)
  43. Tonya Pfaff (D-Terre Haute)
  44. Beau Baird (R-Greencastle)
  45. Bruce Borders (R-Jasonville)
  46. Bob Heaton (R-Terre Haute)
  47. John Young (R-Franklin)
  48. Douglas Miller (R-Elkhart)
  49. Joanna King (R-Middlebury)
  50. Daniel Leonard (R-Huntington)
  51. Dennis Zent (R-Angola)
  52. Ben Smaltz (R-Auburn)
  53. Robert Cherry (R-Greenfield)
  54. Thomas Saunders (R-Lewisville)
  55. Cindy Ziemke (R-Batesville)
  56. Bradford Barrett (R-Richmond)
  57. Sean Eberhart (R-Shelbyville)
  58. Michelle Davis (R-Whiteland)
  59. Ryan Lauer (R-Columbus)
  60. Peggy Mayfield (R-Martinsville)
  61. Matt Pierce (D-Bloomington)
  62. Jeff Ellington (R-Bloomington)
  63. Shane Lindauer (R-Jasper)
  64. Matt Hostettler (R-Patoka)
  65. Chris May (R-Bedford)
  66. Zach Payne (R-Charlestown)
  67. Randall Frye (R-Greensburg)
  68. Randall Lyness (R-West Harrison)
  69. Jim Lucas (R-Seymour)
  70. Karen Engleman (R-Georgetown)
  71. Rita Fleming (D-Jeffersonville)
  72. Edward Clere (R-New Albany)
  73. Steve Davisson (R-Salem)
  74. Stephen Bartels (R-Eckerty)
  75. Cindy Ledbetter (R-Newburgh)
  76. Wendy McNamara (R-Evansville)
  77. Ryan Hatfield (D-Evansville)
  78. Tim O’Brien (R-Evansville)
  79. Matthew Lehman (R-Berne, Majority Floor Leader)
  80. Philip GiaQuinta (D-Fort Wayne, Minority Leader)
  81. David Abbott (R-Rome City)
  82. Martin Carbaugh (R-Fort Wayne)
  83. Christopher Judy (R-Fort Wayne)
  84. Robert Morris (R-Fort Wayne)
  85. Dave Heine (R-Fort Wayne)
  86. Edward DeLaney (D-Indianapolis)
  87. Carey Hamilton (D-Indianapolis)
  88. Chris Jeter (R-Fishers)
  89. Mitch Gore (D-Indianapolis)
  90. Mike Speedy (R-Indianapolis)
  91. Robert Behning (R-Indianapolis, Education Committee Chairman)
  92. Renee Pack (D-Indianapolis)
  93. John Jacob (R-Indianapolis)
  94. Cherrish Pryor (D-Indianapolis, Minority Floor Leader)
  95. John Bartlett (D-Indianapolis)
  96. Gregory Porter (D-Indianapolis)
  97. Justin Moed (D-Indianapolis)
  98. Robin Shackleford (D-Indianapolis)
  99. Vanessa Summers (D-Indianapolis)
  100. Blake Johnson (D-Indianapolis)